Przyjazd
Wyjazd

Hotel Stara Gorzelnia – Licheń Stary

Hotel Stara Gorzelnia  to kompleks hotelowy mieszczący się w pozostałościach zespołu folwarcznego hrabiego Kwileckiego. Prace zmierzające do jego utworzenia rozpoczęte zostały w 2007 roku, by zakończyć się sukcesem w roku 2014. Warto wspomnieć, że adaptacja budynku została współfinansowana przez Unię Europejską, z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego, Program Operacyjny na lata 2007 – 2013. Stara Gorzelnia położona jest w ścisłym centrum Lichenia, w bliskim sąsiedztwie Sanktuarium Matki Bożej Licheńskiej. Towarzyszący jej kompleks oferuje bardzo dobre warunki dla turystyki pieszej oraz rowerowej, a dzięki obecności jeziora także rekreacji wodnej.

Do dyspozycji gości oddajemy komfortowe pokoje w wysokim standardzie, restaurację, salę szkoleniową i bankietową i klimatyczną sale ceglana urządzony w zabytkowej piwnicy. W okresie letnim na terenie hotelu funkcjonuje chata pod strzechą (mała gastronomia)  oraz  wypożyczalnia sprzętu wodnego.

 

Historia miejsca i budynku, w którym zlokalizowany jest nasz hotel związana jest z rodem Kwileckich.

Ród rodziny Kwileckich był właścicielem folwarcznego majątku Lichenia i okolicznych wsi w latach 1820 do 1940. Na te lata przypada największy rozkwit Lichenia jako majątku ziemskiego. Historycy uznają, że folwark za czasów Kwileckich był prowadzony wzorowo poprzez nowatorski sposób zarządzania. Sukces w prowadzeniu majątku zarządcy zawdzięczali ciągłej i osobistej kontroli wykonywanych pracy oraz doglądania budynków. Ród Kwileckich przyczynił się również do odbudowy kościoła zniszczonego przez pożar, w którym to w roku 1853 umiejscowiony został cudowny obraz Matki Bożej Licheńskiej Bolesnej Królowej Polski. Pierwsze wzmianki o gorzelni pojawiają się w roku 1863. Gorzelnia funkcjonowała za czasów Władysława Kwileckiego, który uznawany był za jednego z największych właścicieli ziemskich ówczesnej guberni  warszawskiej.

Budynek w obecnym stanie jest częściowo zrewitalizowany, a częściowo pobudowany nowy. Ze starych oryginalnych elementów zachowana została fasada głównego wejścia oraz znaczna cześć pubu.